5 marca Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

5 marca 2023 roku (niedziela) na terenie Rodzinnego Parku Rozrywki odbędzie się XI edycja Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Start wydarzenia o godzinie 12:00.

Historia biegu

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych. (źródło: tropemwilczym.org)

Bieg główny odbywać będzie się na dystansie 1963 m. (rok śmierci ostatniego wyklętego- chor. Józefa Franczaka „Lalek”). Dystans można przebiec, przejść, przemaszerować. Każdy kto ukończy beig otrzymuje pamiątkowy medal. (niestety ze względu na dużą liczbę chętnych do biegu, w chwili obecnej brak miejsc)

Oficjalna strona wydarzenia:  KLIK

Organizatorem wydarzenia jest ZHR Wodzisław Śląski. Natomiast współorganizatorem Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji ''CENTRUM'' w Wodzisławiu Śląskim.

fot. MOSiR ''CENTRUM'' (uczestnicy biegu w 2019 r. na terenie Ośrodka Rekreacyjnego ''Balaton'')