Podsumowujemy rok 2021 na sportowo!

zawodnicy na starcie 12. Błękitnej Wstęgi Balatonu, biegi dzieci i młodzieży

To był rok pełen sportowych wrażeń i emocji! Przypominamy, co działo się na wodzisławskich obiektach sportowo-rekreacyjnych w 2021 roku.

 1. Mors Masakrator na Balatonie - wydarzenie rozpoczynające czas imprez sportowych na Balatonie, którego organizatorem był wodzisławski Klub Sportowy Cross – Sport odbyło się w sobotę, 6 marca. "6 km i nie mniej niż 20 przeszkód dla biegaczy z przeszkodami , dla morsów i nie morsów oraz każdego komu bieganie miłe..." - tak do wzięcia udziału w wydarzeniu zachęcali organizatorzy. Gwarantowana duża dawka adrenaliny i sportowych emocji została dostarczona. Poza głównym biegiem, w zawodach udział mogły wziąć także dzieci do lat 12. Wystarczyło zgłosić się do MASAKRATOR KIDS w swojej kategorii wiekowej. Współorganizatorem imprezy był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji "CENTRUM" w Wodzisławiu Śląskim.
 2. MTB XC Wodzisław Śląski 2021 - pierwsze zawody rowerowe w sezonie rozegrano w sobotę, 22 maja na ścieżkach Ośrodka Rekreacyjnego "Balaton". Rywalizacja w kolarstwie górskim pn. MTB XC Wodzisław Śląski 2021 przyciągnęła do miasta niespełna 200 uczestników, w tym 44 Czechów. Sobotnie zawody to impreza przełożona z marca w związku z trwającą epidemią koronawirusa. Główna rowerowa pętla mierzyła ok. 3,5 km, którą zawodnicy musieli przejechać kilkakrotnie, w zależności od kategorii. Najmłodsi w kategorii SMERF mieli za zadanie przejechać ok. 500 m, a MŁODSZE ŻAKI pętlę dookoła Balatonu o długości 1500 m. Warunki atmosferyczne zmieniały się praktycznie podczas każdego wyścigu, nawierzchnia trasy także. Błoto dało się we znaki niejednemu startującemu. Klasyfikacja zawodników obejmowała 15 kategorii.
 3. MITKO Mistrzostwa Polski i Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży BMX Racing – rywalizacja dobyła się w na torze BMX racing w Rodzinnym Parku Rozrywki „Trzy Wzgórza” 30 maja. Uczestnicy zostali sklasyfikowani w 16 kategoriach. Namioty reklamowe, które pomagały zawodnikom przygotować się do startu, dostarczył sponsor tytularny - firma MITKO for events. Po raz kolejny okazane wsparcie i ich wiara w rowerowe wydarzenia sportowe w Wodzisławiu Śląskim okazały się bezcenne. Poza rywalizacją w ramach MITKO Mistrzostw Polski i Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży BMX Racing w jeździe indywidualnej na czas w niedzielę, 30 maja w Rodzinnym Parku Rozrywki "Trzy Wzgórza" odbyły się także zmagania 3. edycji Pucharu Polski.
 4. Świętojański Bieg dla Najmłodszych - po przerwie do Wodzisławia Śląskiego powróciła Noc Świętojańska, w ramach której w piątek, 25 czerwca MOSiR „CENTRUM” zorganizował Świętojański Bieg dla Najmłodszych. 60 młodych śmiałków w wieku 0-10 lat wystartowało na dystansach 200, 400 lub 600 metrów.
 5. Amatorskie Zawody Wędkarskie o Puchar Krainy Górnej Odry - w pierwszą sobotę tegorocznych wakacji w ramach trwającego Festiwalu Górnej Odry zorganizowaliśmy Amatorskie Zawody Wędkarskie o Puchar Krainy Górnej Odry. Uczestnicy oczywiście rywalizowali na terenie Ośrodka Rekreacyjnego "Balaton". Zawody otworzył Starosta Wodzisławski Leszek Bizoń, życząc wszystkim powodzenia i "połamania wędek". Do dwugodzinnych zawodów spławikowych na jedną wędkę zgłosiło się 10 śmiałków, wśród których wyłonieni zostali zwycięzcy, najmłodszy oraz najstarszy uczestnik. Ponadto rozdana została nagroda za najcięższą złowioną rybę. Zawody były doskonałą integracją wędkarzy z różnych grup wiekowych. Organizatorami imprezy byli: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji "CENTRUM" w Wodzisławiu Śląskim, Powiat Wodzisławski i Kraina Górnej Odry.
 6. Cykl Sobotnich Wycieczek - Poza atrakcjami na obiektach zarządzanych przez MOSiR „CENTRUM” odbyły się również wycieczki górskie zorganizowane tradycyjnie w ramach programu profilaktycznego z uwzględnieniem praktycznych działań w zakresie promowania zdrowego stylu życia bez nałogów. W organizowanych przez nas aż 12 wyjazdach udział wzięło niespełna 200 osób. Podobnie jak w ubiegłym roku ze względu na sytuację epidemiczną panującą na całym świecie nie były realizowane wyjazdy zagraniczne. Odwiedziliśmy takie miejsca jak: Jura Krakowsko-Częstochowska, Góry Opawskie czy Beskid Wyspowy. Podczas pięciu wycieczek przemierzaliśmy szlaki Beskidu Żywieckiego, tradycyjnie jak co roku zdobywając także Babią Górę. Kilka wyjazdów ukierunkowanych było na „zaliczenie” szczytów Korony Gór Polski, m.in. Śnieżnika (Masyw Śnieżnika) i Turbacza (Gorce). Cykl wycieczek połączony był z wykładami profilaktycznymi. Powiew świeżości i nieco inną tematykę niż w ubiegłych latach wprowadziła Małgorzata Benera, psycholog kliniczna i psychoterapeuta, także aktywnie uczestnicząca w wędrówkach górskich. Podobnie jak w ubiegłych latach w sobotnich wyprawach niejednokrotnie uczestniczyły całe rodziny, dzięki czemu mogły one wzmocnić swoje więzi poprzez aktywne spędzenie wolnego czasu oraz wspólny udział w turystyce krajoznawczej, co było jednym z założeń projektu. Odbiorcy projektu zawierają nowe znajomości i integrują się jako lokalna społeczność. Grupa z roku na rok nawiązuje coraz więcej kontaktów, które przekładają się na wspólne wyjazdy, nie tylko w ramach cyklu wakacyjnego. Niezmiennie od wielu lat w projekcie bierze udział przewodnik PTTK, posiadający odpowiednie kwalifikacje i ogromne doświadczenie w wyprawach górskich, Piotr Kowalski. Co roku sprawia, że wakacyjne soboty są atrakcyjne i niepowtarzalne. Fakt ten potwierdza frekwencja na każdej z wycieczek oraz duże zainteresowanie mieszkańców miasta tematem w ciągu roku.
 7. ERIGO VII Nocny Bieg z Gwiazdami – 3 lipca na Trzech Wzgórzach odbył się VII Nocny Bieg z Gwiazdami. Dystans 5 kilometrów pokonały 174 osoby. Podobnie jak w ubiegłych latach impreza cieszyła się dużą popularnością, zwłaszcza że obostrzenia związane ze stanem epidemii pozwoliły na przygotowanie trasy biegu nie tylko ścieżkami parku, ale także fragmentem ul. Mieszka, dzięki czemu trasa była bardziej urozmaicona. Wśród mężczyzn kolejny raz bezkonkurencyjny okazał się Mateusz Mrówka z Radlina. Na pierwszym stopniu podium w klasyfikacji kobiet stanęła Sandra Michalak z Sosnowca.
 8. 3. Otwarte Mistrzostwa Wodzisławia Śląskiego w Bule – na 31 lipca zaplanowane zostały 3. Mistrzostwa Wodzisławia Śląskiego w bule. Niestety niesprzyjające warunki atmosferyczne pokrzyżowały plany organizacyjne i zmuszeni byliśmy dokończyć zmagania 14 sierpnia. Dzięki głoszonym drużynom impreza okazała się bardzo rodzinna, dublety w dużej mierze składały się z rodzica i dziecka. Drużyny rywalizowały na bulodromach systemem "każdy z każdym". Zwycięzcy byli bezkonkurencyjni zdobywając komplet punktów. Pozostałe drużyny walczyły o miejsca na podium do ostatniego punktu.
 9. Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – w niedzielę, 15 sierpnia na ścieżkach Balatonu odbył się największy bieg pamięci w Polsce, czyli Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji „CENTRUM” był partnerem technicznym wydarzenia.
 10. Plenerowe Kino Letnie - 6 i 20 sierpnia odbyły się dwie edycje Plenerowego Kina Letniego. Podczas pierwszej edycji wyświetlono, zgodnie z wynikiem internetowej ankiety: Tajemniczy Ogród (2020), reż. Marc Munden; Dżentelmeni (2019) reż. Guy Ritchie. Podczas drugiej edycji zostały wyświetlone następujące filmy: Wierzę w Ciebie (2020), reż. Andrew Erwin, Jon Erwin; Na noże (2019) reż. Rian Johnson. Szacunkowa ilość osób biorących udział w wydarzeniu to 400 osób podczas każdej edycji.
 11. II Wodzisławski Duathlon - po zeszłorocznej pierwszej edycji Wodzisławski Duathlon zadomowił się w kalendarzu imprez sportowych organizowanych przez MOSiR "CENTRUM". Druga edycja odbyła się w niedzielę, 8 sierpnia w Rodzinnym Parku Rozrywki "Trzy Wzgórza". Zawody ukończyło indywidualnie 38 uczestników oraz 8 sztafet dwuosobowych. Zadaniem startujących było przebiegnięcie 3 km, następnie przejechanie na rowerze 10 km oraz ponownie 1,5 km biegu.
 12. 1. Otwarte Zawody w Biathlonowym Nordic Walking - to było historyczne wydarzenie na skalę powiatu a nawet województwa! 1. Otwarte Zawody w Biathlonowym Nordic Walking odbyły się w sobotę, 28 sierpnia w Rodzinnym Parku Rozrywki "Trzy Wzgórza" i Biathlonowym Ośrodku w Wodzisławiu Śląskim. Rywalizację ukończyli wszyscy z 29 zgłoszonych uczestników. Nadarzyła się jedna z nielicznych okazji zmierzenia się ze strzelnicą biathlonową. Podobne zawody, czyli połączenie marszu Nordic Walking i strzelania z broni odbywały się jedynie w Kościelisku i Dusznikach Zdroju. Uczestnicy zmagań mieli za zadanie przejść trzy razy kilometrową pętlę ścieżkami parku oraz dwukrotnie oddać po pięć strzałów do tarczy na strzelnicy. Za każde pudło było dodatkowe 100 m kary do przejścia. Jedni poradzili sobie lepiej ze strzelaniem, drudzy zdecydowanie lepiej z marszem. Emocje towarzyszyły zawodom do samego końca, gdyż dopiero po przeliczeniu czasów ogłoszono zwycięzców. Dlatego biathlon jest nieprzewidywalny! - podsumowała  Edyta Zając, trener i prezes UKS Strzału Wodzisław. Organizatorami wydarzenia byli: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji "CENTRUM" w Wodzisławiu Śląskim, UKS Strzał Wodzisław, MKP Odra Centrum Wodzisław Śląski oraz Miasto Wodzisław Śląski.
 13. III Wodzisławski Dzień Fitness - na stadionie miejskim w piątek, 17 września miało miejsce ciekawe wydarzenie, mianowicie III Wodzisławski Dzień Fitness! Impreza powróciła do Wodzisławia Śląskiego po przerwie i przyciągnęła miłośników zdrowego i sportowego stylu życia. Dodatkowo była to pierwsza edycja na świeżym powietrzu i wieczorową porą. Dziękujemy serdecznie współorganizatorom Ewie Hojce z FitActive Studio i Tomasz Majewski Fitvision za ogrom pracy włożonej w przygotowanie imprezy i przeprowadzenie treningów. Już teraz wiemy, że chcemy, aby Dzień Fitness stał się wydarzeniem cyklicznym, organizowanym co roku, dlatego zachęcamy do obserwowania wydarzenia na Facebooku IV Wodzisławski Dzień Fitness. Widzimy się 4 czerwca 2022 roku ponownie na stadionie!
 14. 12. Błękitna Wstęga Balatonu - w niedzielę, 26 września rozegrano zawody biegowe na ścieżkach Balatonu. Dzieci, młodzież i dorośli rywalizowali w swoich kategoriach wiekowych oraz na dystansach 5 i 10 km OPEN. Łącznie 255 osób! Zaplanowane na kwiecień wydarzenie zostało przeniesione na jesień przez wzgląd na obowiązujące obostrzenia sanitarne. Iście wiosenna pogoda zachęcała do rywalizacji sportowej i walki o czołowe lokaty.
 15. Mistrzostwa Śląska w sprinterskim Biegu na Orientację – 27 listopada 2021 r. w Wodzisławiu Śląskim na terenie Rodzinnego Parku Rozrywki "Trzy Wzgórza" odbyły się Mistrzostwa Śląska w Sprinterskim Biegu na Orientację. Organizatorem zawodów był Uczniowski Klub Sportowy „Sparta” Czyżowice, Śląski Związek Orientacji Sportowej oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji "CENTRUM" w Wodzisławiu Śląskim. Do mistrzostw zgłosiło się prawie 200 zawodników, zarówno zrzeszonych w klubach sportowych na Śląsku, jak również niezrzeszonych. Przybyli także zawodnicy z Czech. Wyłoniono Mistrzów Śląska w poszczególnych kategoriach wiekowych, a także najlepszych harcerzy w kategorii harcerzy.

W ramach sportu szkolnego:

 1. Szkolny Festiwal Sztafet - po przerwie na stadion miejski powróciła rywalizacja szkolna. 28 września uczniowie szkół podstawowych powiatu wodzisławskiego uczestniczyli w rejonowym Szkolnym Festiwalu Sztafet w ramach Szkolnego Związku Sportowego. W rywalizacji najlepsze okazały się szkoły: SP1, SP2 i SP4 w Rydułtowach, SP3, SP16 i SP5 w Wodzisławiu Śląskim oraz SP3 w Radlinie.
 2. Finał powiatu i finał rejonu w sztafetowych biegach przełajowych – 5 i 7 października na ścieżkach Ośrodka Rekreacyjnego "Balaton" odbyły się sztafetowe biegi przełajowe w ramach Igrzysk Dzieci, Igrzysk Młodzieży Szkolnej oraz Licealiady, których organizatorem był obok MOSiR "CENTRUM" Śląski Szkolny Związek Sportowy. Zwycięzcy awansowali do finału wojewódzkiego, który odbył się 12 października w Konopiskach.
 3. 1. edycja zawodów pływackich - sezon 2021/2022 - zawody pływackie szkół podstawowych Wodzisławia Śląskiego po ponad rocznej przerwie ponownie rozpoczęły się na Krytej Pływalni MANTA. 19 listopada na starcie zameldowało się niespełna 60 młodych pływaków.

Dziękujemy za okazane nam zaufanie! Tradycyjnie życzymy aktywnego roku 2022!